Czym zajmują się Polacy pracujący za granicą?

mężczyzna idący do pracy

Jak podaje Barometr Rynku Pracy, aż dwa razy więcej Polaków niż w ubiegłym roku rozważa wyjazd za granicę. Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 35 lat. Polaków, jak do tej pory, losy rzuciły w różne zakątki świata, jednak większość z nich najczęściej wybiera Holandię, Niemcy i Wielką Brytanię. W jakich zawodach Polacy za granicą pracują najczęściej? Sprawdź!

Migracja Polaków

Polacy chętniej migrują już od otwarcia granic w latach 90. Duża fala emigracji nastąpiła z kolei po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Dzięki swobodnemu przepływowi osób, Polacy od tamtej pory mogli podejmować pracę w dowolnym kraju, należącym do wspólnoty.

Pomimo że od kilku lat sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, nadal wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową, ponieważ w wielu państwach UE oraz krajach EFTA mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenia.

W jakich sektorach pracują Polacy za granicą?

Wielką Brytanię jako kierunek emigracji wybierają zazwyczaj osoby lepiej wykształcone, które zamieszkują średnie i duże miasta. Do Niemiec migrują najczęściej osoby z mniejszych miast i wsi, a Holandię i Norwegię wybierają młodzi. W Norwegii najczęściej pracują oni w przemyśle, służbie zdrowia oraz przy opiece nad starszymi osobami.

Według danych NBP, około 42% ankietowanych podejmowało pracę na stanowiskach rzemieślniczych i robotniczych w Niemczech i Norwegii. Na podobnych stanowiskach w Holandii i Wielkiej Brytanii pracowało 12% mniej ankietowanych. Z kolei około 6% do 9% ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi za granicą własną firmę lub pracuje w formie samozatrudnienia.

Na europejskim rynku można zaobserwować szczególne zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem zawodowym, którzy posiadają konkretne, deficytowe w danym kraju, umiejętności. Emigranci z Polski (i nie tylko) często podejmują zatrudnienie w rolnictwie, na produkcji czy w magazynie. Według danych NBP z 2018 roku sporo Polaków pracujących za granicą to wykwalifikowani robotnicy.

praca na budowie

W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii czy w Niemczech pracę znajdowali betoniarze, zbrojarze, murarze, monterzy rusztowań, brukarze, szpachlarze, piaskarze, operatorzy różnych maszyn, ale także osoby prowadzące prace wykończeniowe czy inżynierowie budowy. Z kolei cieśle szalunkowi, stolarze, szlifierze, operatorzy wózków widłowych czy brygadziści z powodzeniem mogli szukać zatrudnienia nie tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale również w Norwegii.

Nie oznacza to, że Polacy za granicą nie podejmują też pracy na znacznie wyższych stanowiskach. W Wielkiej Brytanii nie brakuje polskich specjalistów z branży IT oraz lekarzy, a w 2016 roku najwięcej Polaków obejmujących stanowiska menedżerskie pracowało właśnie w Wielkiej Brytanii. Wysokie stanowiska obejmują również polscy projektanci, naukowcy oraz inżynierowie i inni wykwalifikowani specjaliści.

Ciągle popularne wśród migrantów z Polski są zawody opiekuńcze i medyczne. Nasi rodacy zajmują się nie tylko starszymi osobami, ale także dziećmi. Pracy za granicą szukają również pielęgniarki i pielęgniarze, którzy obejmują stanowiska w instytucjach ochrony zdrowia oraz pracują w formie prywatnych opiekunów.

opiekunka ze starszą osobą

Dużą popularnością cieszą się nadal wyjazdy do pracy sezonowej. To świetna opcja dla osób, które chcą sobie dorobić, a jeszcze się uczą lub nie zamierzają opuszczać ojczyzny na stałe. Polacy chętnie podejmują się pracy sezonowej przy zbiorach owoców, przy kwiatach, na farmach, a także w gastronomii oraz w hotelarstwie. Co więcej, osoby pracujące sezonowo poznają niezwykle ciekawych ludzi oraz mają okazję zwiedzić wiele pięknych miejsc i podszkolić język obcy.

Polacy za granicą są często zatrudniani do prac, które wymagają konkretnych kwalifikacji. Emigranci coraz lepiej odnajdują się na zagranicznych rynkach pracy i aplikują na interesujące ich stanowiska.

Praca za granicą — czy warto?

Polacy za granicą, szczególnie Ci młodzi, uczą się zaradności, samodzielności oraz wytrwałości. Praca w innym kraju często pozwala nam uzyskać większe zarobki, a dzięki temu szybciej możemy spełnić swoje marzenia, np. o własnym mieszkaniu czy droższym samochodzie.

Co jeszcze może dać wam wyjazd za granicę?

  • spotkacie ciekawych ludzi,
  • zapoznacie się z inną kulturą,
  • odkryjecie niezwykłe miejsca,
  • doszkolicie swoje umiejętności językowe.

Nigdy nie wiemy też, w jakich miejscach spotkamy swoje bratnie dusze czy drugie połówki, dlatego praca za granicą może być też świetną opcją na stworzenie nowych więzi. Wyjazd pozwoli nam również zmienić własne życie, a podjęcie zatrudnienia w nowym kraju i z nowymi ludźmi to czysta kartka i krok ku temu, aby rozpocząć kolejny, nowy etap.

pracownicy w biurze

Niestety, emigracja ma też swoje minusy. Często w kraju pozostają nasi bliscy, a tęsknota za tymi osobami utrudnia nam skuteczną aklimatyzację. Od początku musimy również budować swoją pozycję, zawierać znajomości i zdobywać kontakty zawodowe, co dla niektórych osób może okazać się nie lada wyzwaniem.

Praca w Wielkiej Brytanii a Brexit

W dobie wirusa COVID-19 oraz Brexitu, planując emigrację zarobkową, powinniśmy sprawdzić, jakie panują zasady przy wjeździe do danego kraju.

Dla osób, które zamieszkiwały Wielką Brytanię przed Brexitem, sytuacja nie zmieniła się diametralnie. Zmiany nastąpiły jednak wobec nowo przybyłych cudzoziemców. Planując wyjazd zarobkowy do tego kraju, musimy zapoznać się z punktowym systemem imigracyjnym. Będziemy potrzebować również wizy, a zdobycie jej jest znacznie łatwiejsze dla dobrze wykształconych osób, płynnie posługujących się językiem angielskim.