Praca za granicą sezonowa, czy stała — na jaki wariant się zdecydować?

Praca za granicą często jest formą dorobienia sobie podczas wakacji. Wiele osób wyjeżdża również do pracy stałej, czasami wracają do ojczyzny, a innym razem pozostają za granicą. Praca na obczyźnie to często znacznie wyższa stawka oraz lepsze warunki zatrudnienia. Dodatkowo pracodawcy często oferują zakwaterowanie i wyżywienie. Kiedy warto zdecydować się na pracę za granicą? Co musisz wiedzieć przed wyjazdem? Sprawdź plusy i minusy pracy sezonowej oraz stałej!

Kobieta z walizką

Praca sezonowa za granicą — wady i zalety

Praca sezonowa dostępna jest tylko w określonych sektorach i zazwyczaj na krótki okres. Możemy pracować m.in. w rolnictwie, w turystyce, gastronomii, na hali produkcyjnej czy na budowie. Przeważnie nie jest wymagane doświadczenie zawodowe, często pracodawcy nie wymagają też znajomości języka, a w zależności od oferty, zdarza się, że proponują pracę z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Czasami też w cenie mamy dojazd na miejsce pracy, dzięki czemu nie musimy korzystać z komunikacji podmiejskiej lub miejskiej. Praca sezonowa to doskonały pomysł na dorobienie sobie pieniędzy podczas urlopu, wakacji czy studiów. Możemy również zwiedzić wybrany kraj, podszkolić język oraz poznać inną kulturę i wielu ciekawych ludzi. Taka praca jest również egzaminem dla młodych osób, ponieważ to w niej uczą się samodzielności i odpowiedzialności.

Zanim zdecydujesz się wysłać CV, warto pamiętać, że w tego typu pracy zakres obowiązków, jaki będzie Cię dotyczył, obejmuje zazwyczaj ciężkie prace fizyczne, które wymagają od pracownika odporności oraz sprawności. Sezonowo pracujemy przeważnie przez wiele godzin, czasami pod gołym niebem, niezależnie od pogody. Niektóre osoby ciężko przeżywają rozłąkę z bliskimi, nawet na krótki okres czasu. Nie jest to również długotrwałe, stabilne zatrudnienie, a czasami bywa ciężko z aklimatyzacją w nowym miejscu.

Pamiętajmy, aby wybierać tylko ogłoszenia ze sprawdzonego źródła, należy zwrócić uwagę na rodzaj umowy i opis stanowiska. Tylko wówczas będziemy pewni, że nie trafimy na oszustów, a nasza ciężka praca fizyczna zostanie odpowiednio wynagrodzona. Pracując sezonowo na pełny etat, również obowiązuje cię umowa. Jednak obejmując stanowisko pracy podczas zarobku sezonowego, zdarza się, że nie możesz wykonywać pewnych czynności.

Pamiętaj także, że zarobki, jakie uzyskasz, pracując sezonowo za granicą, podlegają opodatkowaniu. Jeżeli jednak Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym chcesz podjąć pracę, będziesz z tego obowiązku zwolniony. Zmiany, jakie nastąpiły w uldze abolicyjnej w 2021 roku, różnicują opodatkowanie naszych dochodów w zależności od kraju, w którym je uzyskaliśmy.

Praca za granicą na stałe — plusy i minusy

Oferty pracy za granicą obejmują również zatrudnienia na stałe. Takie zatrudnienie planują osoby chcące przeprowadzić się do innego państwa lub szukające pracy za granicą na dłużej. To rozwiązanie nie wymaga od nas planowania urlopu w celu wyjechania na zarobek, ponieważ musimy porzucić pracę w Polsce. Taki rodzaj zatrudnienia pozwala na zarobienie znacznie większej gotówki niż przez okres wakacji.

Jednak wymagania, jakie należy spełnić, ubiegając się o pracę stałą, np. na terenie Niemiec czy Holandii są już znacznie większe, a także zwiększa się zakres naszych obowiązków, jaki będzie nas obejmował. Co więcej, nawet jeśli pracodawcy nie będą wymagali znajomości języka, musimy się go uczyć, aby funkcjonować na co dzień w społeczeństwie. Czasami bywa też trudno się zaaklimatyzować, a jeżeli wyjeżdżamy sami, bez rodziny, rozłąka może nam dać mocno w kość.

praca

Niemniej, stała praca za granicą jest gwarancją wysokich zarobków w dłuższej perspektywie czasu, pracujemy zazwyczaj na pełny etat, a wiąże nas umowa o pracę. To też szansa zdobycia nowego doświadczenia. Ubiegając się o interesujące Cię stanowisko pracy w innym państwie, koniecznie przygotuj CV w tym języku lub w języku angielskim, to z pewnością podniesie twoje szanse i sprawi, że rekrutacja przebiegnie dużo sprawniej.

Czasami jesteśmy kierowani do podjęcia pracy za granicą, z uwagi na przeniesienie w ramach międzynarodowej firmy. To daje nam możliwość rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności w innym miejscu.

Gdzie znaleźć atrakcyjne oferty pracy?

Atrakcyjne oferty pracy możemy znaleźć, przeglądając ogłoszenia w internecie czy na portalach społecznościowych. W znalezieniu pracy mogą pomóc nam również znajome osoby pracujące już za granicą lub możemy skorzystać z ofert biur pośrednictwa pracy.

To ostatnie rozwiązanie wydaje się być najbardziej rozsądne, ponieważ pośrednictwo biura pracy to gwarancja, że pracodawca w terminie wypłaci Ci wynagrodzenie, dodatkowo uzyskasz zakwaterowanie lub pomoc w znalezieniu odpowiednich noclegów, a wszystkie oferty pracy pochodzące z biur pośrednictwa są zawsze wiarygodne i pewne. Dodatkowo wielu pracowników ceni sobie pomoc i opiekę koordynatora, która sprawia, że łatwiej odnajdujemy się w nowym miejscu.

Dlatego jeżeli nie chcesz samodzielnie mierzyć się z szeregiem formalności, biuro pośrednictwa pracy będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Agencja pracy działa na podstawie prawa i zapewnia zdobycie stanowiska, które będzie odpowiadało twoim kompetencjom. Warto sprawdzać również opinie o agencjach w sieci i wybierać te cieszące się zaufaniem wśród pracowników.

Co warto wiedzieć przed podjęciem pracy za granicą?

Wielu kandydatów obawia się, że wyjeżdżając do pracy za granicę, muszą znać język, dlatego warto dokładnie doczytać ogłoszenie, które nas interesuje. Należy też dowiedzieć się, czy dostaniemy umowę o pracę, a może pracodawca oferuje inny rodzaj zatrudnienia? Dodatkowo powinniśmy sprawdzić, czy na stanowisku, o które się ubiegamy, konieczne jest doświadczenie. Warto też wcześniej zapewnić sobie transport, którym dotrzemy na miejsce. Często organizowane są zbiorowe transporty, które umożliwiają dotarcie do celu.

Wybierając się do pracy w obcym kraju, zabierz ze sobą trochę gotówki na start. Pierwsza wypłata wynagrodzenia następuje najwcześniej po tygodniu pracy, dlatego zadbaj o to, aby móc samodzielnie się utrzymać po przyjeździe.

pracownik

Warto również przemyśleć swój cel podróży. Wybierajmy oferty pracy i kierunki podróży, w których rozwijają się interesujące nas segmenty rynku. Sprawdźmy także, czy w interesującym nas obszarze działa komunikacja miejska, dzięki której będziemy mogli zwiedzić okolicę czy dotrzeć do sklepu. Popularnymi kierunkami pracy są m.in. Niemcy, Belgia, Holandia i nie tylko. Nasi rodacy wybierają często pracę u najbliższych sąsiadów, a wpływa na to nie tylko stawka, ale też m.in. odległość.

Dobrym pomysłem jest podróżowanie w grupie lub z parterem. Podróż ze znajomymi lub rodziną zapewni nam komfort psychiczny, będziemy mogli liczyć na wsparcie bliskiej osoby, a dodatkowo zmniejszymy koszty za zakwaterowanie, ponieważ rachunki z tytułu najmu lub innych opłat podzielą się na kilka osób.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy podejmujemy pracę tymczasową, czy stałą, zasady zatrudnienia pracownika są takie same. Strony może wiązać umowa o pracę jak i inna umowa, funkcjonująca na podstawie obowiązujących przepisów.