Praca za granicą przez agencję pracy - co warto wiedzieć?

Sytuacja polskiego pracownika zwykle nie jest godna pozazdroszczenia. Wprawdzie ofert pracy nie brakuje, ale wysokość wynagrodzeń nadal trudno nazwać zadowalającą. Dlatego też Polacy wciąż chętnie i tłumnie wyjeżdżają w celach zarobkowych do krajów Unii Europejskiej.

pracownik budowlany w czasie pracy

Przeglądasz oferty pracy za granicą, ale wciąż nie wiesz, którą z nich wybrać? A może zagraniczne oferty zatrudnienia budzą w Tobie, zupełnie niepotrzebne, podejrzenia? Jeśli interesuje Cię praca za granicą, pomoże Ci agencja pracy tymczasowej. Zobacz co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się skorzystać z jej usług.

Jak działają agencje pracy?

Głównym celem działalności agencji pracy jest znalezieni pracownika dla zagranicznego pracodawcy, a więc również i zagwarantowanie miejsca na zagranicznym rynku pracy dla polskiego pracownika. Generalnie agencje pełnią rolę pośrednika między pracownikiem i zagranicznym pracodawcą, ale także samego pracodawcy, bowiem formalnie to one zatrudniają pracowników.

Niektóre agencje, w tym nasza, działają jednak nieco inaczej. Zajmują się bowiem pośrednictwem, oferując kandydatom atrakcyjne oferty pracy na podstawie umowy o pracę zawartej z zagranicznym pracodawcą, a także pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem i samym zatrudnieniem.

Czego może oczekiwać osoba szukająca pracy?

Osoby przeglądające aktualne oferty pracy zwykle mają sprecyzowane pojęcie na temat swoich oczekiwań - liczą na dobre warunki pracy, możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, atrakcyjne warunki płacowe, dodatki i benefity pozapłacowe czy wreszcie możliwość rozwoju i zdobycie doświadczenia zawodowego.

Na kandydatów czekają miejsca pracy tymczasowej oraz stałej. Wprawdzie dokładne warunki zatrudnienia poznają oni zwykle dopiero w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, ale z pewnością mogą oczekiwać, że agencja pracy postara się zaoferować pracę, biorąc pod uwagę kwalifikacje zawodowe, zdobyte doświadczenie i znajomość języka obcego kandydata.

Czy szukanie pracy przez agencję ma sens?

Jak powszechnie wiadomo, szukanie zatrudnienia na własną rękę jest przedsięwzięciem dość ryzykownym, zwłaszcza gdy kandydat szuka pracy za granicą, a do tego robi to po raz pierwszy i nie zna języka obcego w dostatecznym stopniu - łatwo wtedy o przykrą w skutkach, kosztowną pomyłkę. Jakie są zalety szukania zatrudnienia za granicą za pośrednictwem agencji? I czy to rozwiązanie ma jakieś istotne wady?

Zalety szukania pracy przez agencję

Przeglądając oferty pracy zagranicznej, osoby szukające samodzielnie zatrudnienia mogą się łatwo zniechęcić. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestię ewentualnej bariery językowej, ale też o fakt, iż cały proces organizacyjny wydaje się skomplikowany. Jest naprawdę wiele kwestii, których należy dopilnować.

Agencja przyjmuje na siebie rolę pośrednika pomiędzy pracodawcą i jego potencjalnym pracownikiem. Już sam ten fakt sprawia, że takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne dla kandydata - nie musi on wertować setek ogłoszeń na własną rękę, kontaktować się telefonicznie z ogłoszeniodawcami, dopytywać o wymagania, załatwiać formalności. Wszystkie te sprawy załatwia agencja. Ale to nie koniec zalet takiej współpracy.

Jeśli w grę wchodzi praca tymczasowa lub sezonowa, kandydaci często nie znają języka, obowiązującego w kraju, do którego zamierzają jechać. A to rodzi spore problemy - poczynając od rozmowy z przyszłym pracodawcą, poprzez wypełnienie dokumentów i podpisanie umowy, na porozumiewaniu się z przełożonym i pozostałymi członkami zespołu skończywszy. Agencja nie tylko poprowadzi kandydata przez wszystkie etapy procesu rekrutacji, ale także zapewni polskiego brygadzistę już na miejscu.

Dobra agencja to taka, która dopilnuje, aby wszelkie szczegóły zatrudnienia były dla pracownika jasne i zrozumiałe. Daje więc poczucie bezpieczeństwa i wsparcie od początku do końca. Pracownik nie jedzie w nieznane i nie jest pozostawiony sam sobie. Agencja zajmuje się również organizacją takich kwestii jak ubezpieczenie czy miejsce zamieszkania - zapewnione zakwaterowanie, zwykle opłacone przez pracodawcę.

No i oczywiście zarobki. Zatrudnienie za granicą jest świetną opcją dla osób pragnących dobrze zarobić, nawet jeśli ich celem jest praca sezonowa (na przykład w ogrodnictwie) lub tymczasowa. Również pracownicy szukający pracę na stałe - operator wózka widłowego, elektryk, monter czy hydraulik - mogą liczyć na wynagrodzenie o wiele korzystniejsze niż w Polsce.

Wady szukania pracy za pośrednictwem agencji

Dla pracowników szukających pracy za granicą skorzystanie z oferty agencji ma wiele zalet. Czy ma jednak jakieś wady? Właściwie nie - prowizję za pośrednictwo opłaca zamieszczający oferty pracy, podobnie jak koszty dojazdu na miejsce pracy. W przypadku pracy sezonowej przy zatrudnieniu nie trzeba wykazać się doświadczeniem i znajomością języka. Wszystko to jednak pod warunkiem, że pracę za granicą organizuje rzetelna agencja.

Jak znaleźć godną zaufania agencję pracy?

Aby móc bezpiecznie wyjechać do pracy w danym kraju, trzeba koniecznie skorzystać z usług firmy cieszącej się doskonałą opinią. Dlatego szukając jej, warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje nam Internet. Po przeczytaniu informacji, zamieszczonych na stronie internetowej wybranej agencji, dobrze jest sprawdzić opinie osób, które już z jej pośrednictwa skorzystały.

Sprawdź starannie szczegóły oferty - czy podane zostało miejsce pracy, czy agencja organizuje transport, jakich kwalifikacji oczekuje się od pracownika, czy zapewnione jest zakwaterowanie i ubezpieczenie, w jakiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie. Oferty pracy za granicą powinny te kwestie objaśniać.

Zanim wybierzesz i przyjmiesz ofertę pracy, sprawdź agencję w Krajowym Rejestrze Sądowym - znajdziesz w nim między innymi adres i siedzibę agencji oraz informacje o ewentualnym zawieszeniu lub zakończeniu prowadzenia działalności. Ten krok nie jest konieczny, jeśli pośrednik ma dobre recenzje.

Teraz już wiecie, w jaki sposób działa agencja, czego można od niej oczekiwać i jakie są zalety współpracy z nią. Wiecie także jak znaleźć dobrego, godnego zaufania pośrednika, który nie tylko podsunie Wam oferty pracy, ale także rzetelnie przeprowadzi Was przez cały proces i będzie służył wsparciem również już na miejscu.