Praca za granicą. Jak się przygotować?

wypełnianie dokumentów

Polska nie oferuje jeszcze tak dużych zarobków jak inne kraje europejskie, dlatego nasi rodacy nadal chętnie migrują. Niezależnie od tego, czy to ich pierwsza praca w obcym kraju, czy podróżowali już zarobkowo, sytuacja po przyjeździe do nowego miejsca może zaskoczyć każdego. Aby uniknąć problemów, lepiej być gotowym na każdą ewentualność. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie kilka niezawodnych wskazówek.

Jeżeli wybierasz się do Wielkiej Brytanii, pamiętaj, że po wyjściu z Unii Europejskiej, przyjazd tam będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. Co więcej, sytuacja związane z pandemią również wpłynęła na gospodarkę innych krajów oraz na zasady panujące na miejscu. Jak więc przygotować się do wyjazdu? Sprawdź koniecznie!

Chęć wyjazdu do pracy a pandemia

O podjęciu pracy za granicą myśli wielu ludzi, również tych, których pandemia dotknęła najbardziej. Poprzez bardzo długie zamknięcie sektorów gospodarki związanych z gastronomią, hotelarstwem, rozrywką czy turystyką, wielu rodaków straciło źródło zatrudnienia. Niektórzy mają problem ze znalezieniem nowego pracodawcy, inni zamknęli swój dotychczasowy biznes i zastanawiają się nad wyjazdem.

mężczyzna w maseczce

Niezależnie od tego, jakie są Twoje powody migracji, pamiętaj o sprawdzeniu obowiązujących w danym kraju obostrzeń. Przyjazd do niektórych miejsc będzie się wiązał z koniecznością wykonania testu na koronawirusa, inne mogą wymagać kwarantanny. Sytuacja jest ciągle dynamiczna i pomimo tego, że coraz wiedzącej Państw otwiera się na podróżujących, przed każdorazowym wyjazdem warto sprawdzać aktualnie panujące restrykcje i wymagania sanitarne na oficjalnych stronach rządowych kraju docelowego.

Pracodawcy częściej niż przed pandemią preferują system pracy hybrydowej lub nawet zdalnej, dlatego też coraz więcej pracowników ma możliwość wykonywania swoich obowiązków na odległość, to nie jest jednak rozwiązanie preferowane we wszystkich branżach i nie każdy może pozwolić sobie na tę dogodność.

Praca za granicą. Praktyczne wskazówki

Pierwsza praca za granicą niewątpliwie wiąże się ze stresem spowodowanym wyjazdem do obcego miejsca, a dla osób podejmujących już takie zatrudnienia - zmianą kraju. Dlatego dobrze przygotuj się na każdą okoliczność, zadbaj o wszystkie formalności jeszcze w Polsce, a jeżeli jest potrzeba, pamiętaj, że musisz nabyć wcześniej także prawo pobytu (np. Wielka Brytania).

podpisywanie dokumentów

Wybór oferty pracy i miejsca

Według danych Polacy najchętniej wyjeżdżają za pracą do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. O wyborze tego pierwszego miejsca decyduje przeważnie bliska odległość od Polski oraz znacznie większe wynagrodzenie za pracę. W Holandii Polaków zachęca natomiast nie tylko wynagrodzenie, ale również przyjazne nastawienie. Wielka Brytania z kolei, po wyjściu z Unii stała się nieco mniej atrakcyjna dla naszych rodaków, jednak znaczna część nadal preferuje ten kierunek.

Pierwszym etapem znalezienia satysfakcjonującego nas zatrudnienia jest wybranie odpowiedniego rodzaju pracy. Decyzja ta jest trudna, ponieważ należy bardzo dokładnie weryfikować źródła ogłoszeń i sprawdzać potencjalnych pracodawców przed wyjazdem. Rozsądnym rozwiązaniem jest podejmowanie pracy legalnej, ponieważ dzięki umowie prawo nas chroni przed nieuczciwym pracodawcą i zapewnia nam wiele przywilejów.

Zastanówmy się także, jaki rodzaj zatrudnienia będzie dla nas odpowiedni. Możemy podjąć je sezonowo lub na stałe. Ogłoszenia pracy za granicą znajdziemy w prasie, Internecie, w social mediach, poprzez kontakty ze znajomymi mieszkającymi za granicą i na wiele innych sposobów.

Nieoceniona może być pomoc biura lub agencji pośrednictwa pracy, które ułatwią nam wybranie rzetelnej oferty, zorganizują spotkania z pracodawcami, zapewnią bezpieczne miejsce pracy, a także zagwarantują opiekę koordynatora, który pomoże nam w załatwieniu formalności i wdrożeniu w nową rzeczywistość.

Przejazd i zakwaterowanie

Wybierając ofertę pracy, zwróć uwagę czy obejmuje ona zakwaterowanie, czy może musisz szukać noclegu we własnym zakresie. Jeżeli jest zapewniony, zapytaj na jakich warunkach. Biura pośrednictwa często zapewniają umowy, gdzie opłaty za Twój nocleg pobierane są dopiero z pierwszej wypłaty. Jest to swego rodzaju udogodnienie, ponieważ nie musimy zabierać dużej ilości pieniędzy na wyjazd.

kobieta z walizką

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest transport. Najpopularniejszą opcją jest zbiorowy transport busem. Wielu przewoźników oferuje takie rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Możemy również na miejsce udać się samochodem. Wybór ten jest częściej bardziej komfortowy, ale znacznie droższy. Biura pośrednictwa często oferują również pomoc w transporcie.

Ubezpieczenie i dokumenty

Przygotowując się do wyjazdu za granicę, należy zatroszczyć się także, o posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli masz ubezpieczenie NFZ, a wyjeżdżasz do pracy na terenie UE, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ).

Jednak jeśli podejmujesz pracę stałą, a twój pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego w państwie, w którym pracujesz, automatycznie tracisz prawa ubezpieczenia w Polsce, a tym samym karta EKUZ wygasa. Teraz twój pracodawca odprowadza składki i jesteś ubezpieczony w miejscu, w którym pracujesz. Inaczej natomiast sytuacja ma się w przypadku pracownika delegowanego lub osób pracujących w dwóch krajach. Nie możesz zapomnieć także o tym, że pracując w innym państwie UE, Twoi bliscy nie mają prawa zgłosić Cię do ubezpieczenia jako członka rodziny.

Koniecznie zabierz na wyjazd ze sobą swój dowód osobisty i/lub paszport. Pamiętaj, że dokument tożsamości musi być ważny jeszcze minimum pół roku. Niezbędne mogą być także prawo jazdy. Warto zadbać również o wyrobienie zagranicznego numeru konta bankowego.

Ponadto, należy pamiętać, aby wziąć ze sobą także wszystkie uprawnienia i certyfikaty, których będziesz potrzebował do podjęcia pracy. Nie zapomnij też takich dokumentów ja CV oraz list motywacyjny przetłumaczony na język angielski lub język używany w miejscu, gdzie będziesz pracować. Nieocenione może być także przygotowanie referencji, jakie otrzymałeś od wcześniejszego pracodawcy.

Tego również nie zapomnij zabrać ze sobą!

Na wyjazd zabierz pieniądze, które zapewnią Ci byt, zanim otrzymasz pierwszą wypłatę. Prześledź również prawa i obowiązki, jakie Ci przysługują. Sprawdź, czy będziesz potrzebować zestawu kuchennego, pościeli czy ręczników. Jeżeli zażywasz leki na stałe, koniecznie nie zapomnij zabrać ich ze sobą. Warto zadbać również o to, aby mieć odpowiednią ilość ubrań oraz bielizny. Niezbędne będzie posiadanie takich akcesoriów jak ładowarka czy powerbank, a listę zamyka dużo uśmiechu i chęci do pracy.

Oczywiście, wiele wymienionych rzeczy możesz dokupić na miejscu, dlatego najważniejsze jest zabranie do pracy za granicą odpowiednich dokumentów.

Jak przygotować się do wyjazdu do Wielkiej Brytanii po brexicie?

Oprócz niedogodności związanych z pandemią warto wiedzieć także, że Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, a to zmniejszyło odsetek migracji Polaków do tego kraju.

Do końca roku nadal panuje okres tzw. przejściowy, a zasady zatrudnienia pracowników oraz ich obowiązki uległy zmianie. Każdego obcokrajowca będą więc obowiązywały wizy oraz punktowy system. Osoby mieszkające w tym kraju od pięciu lat dostają status settled, dzięki któremu mogą starać się o obywatelstwo, z kolei wszyscy, którzy zamieszkują kraj od mniej niż pięciu lat mogą ubiegać się o status pre-settled. Polacy, którzy wyemigrowali za granicę przed brexitem powinni złożyć odpowiedni wniosek o zasiedlenie.

mapa

Sytuacja nie zmieni się tak dotkliwie dla turystów, jak dla osób podejmujących pracę za granicą właśnie w tym kraju. Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd w celach zarobkowych, zmuszony będzie do ubiegania się o wizę, której koszt w przeliczeniu niestety waha się od 3 tysięcy do nawet 7 tysięcy, a warunkiem jej uzyskania będzie zdobycie 70 punktów migracyjnych, w których skład wchodzi znajomość języka, renoma pracodawcy, nasze doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje.

Ponadto, pracodawca będzie musiał sam zgłosić chęć podjęcia współpracy z zagranicznym pracownikiem i wydać odpowiednie dokumenty, zezwalające na zatrudnienie. Ukończenie wszystkich procedur będzie skutkowało uzyskaniem pięcioletniego pozwolenia na pracę na terenie Wielkiej Brytanii, a wtedy też jest możliwość ubiegania się o status osiedleńca.

Co więcej, jeżeli będziemy chcieli podjąć tam pracę sezonową, również musimy ubiegać się o wizę sezonową (T5) na okres trzech miesięcy, a co więcej dysponować pozwoleniem od pracodawcy i odpowiednimi środkami, pozwalającymi na nasz pobyt w tym okresie (ok. 6 tysięcy złotych). Ponadto, zmianie ulegnie także koszt wysyłek paczek za granicę oraz koszt połączenia telefonicznego.

Jak się przygotować do pracy za granicą - podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wyemigrować do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii czy w inne miejsce, pamiętaj, aby sprawdzić najnowsze informacje o warunkach pobytu za granicą w dobie koronawirusa. Zmieniły się także przepisy związane z migracją do Wielkiej Brytanii.

Do szukania zatrudnienia warto korzystać nie tylko z internetu, ale także z pomocy biur pośrednictwa pracy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt Cię nie oszuka. Agencje wcześniej kontaktują się z pracodawcą oraz zapewniają Ci pomoc koordynatora na miejscu.

Potrzebne będą Ci również dokumenty takie jak, dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy i rachunek bankowy. Dodatkowo, podczas pracy za granicą podlegać musisz też ubezpieczeniu.

Oprócz odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia warto także posługiwać się językiem angielskim lub językiem, który najczęściej używany jest w miejscu, gdzie będziemy pracować. Nie jest to jednak obowiązek i niektórzy pracodawcy nie wymagają posługiwania się językiem obcym. Pamiętaj, że najważniejsza jest chęć do pracy, uśmiech, a na listę dopisz także pozytywne podejście.