Praca za granicą staje się coraz bardziej popularna wśród młodych osób, które w szybkim czasie chcą zarobić duże pieniądze. Decyzję o emigracji w celach zarobkowych podejmują również ludzie chcący rozpocząć nowe życie lub po prostu zmienić otoczenie i poznać wiele nowych tradycji, zwyczajów.
Praca za granicą staje się coraz bardziej popularna wśród młodych osób, które w szybkim czasie chcą zarobić duże pieniądze. Decyzję o emigracji w celach zarobkowych podejmują również ludzie chcący rozpocząć nowe życie lub po prostu zmienić otoczenie i poznać wiele nowych tradycji, zwyczajów.
Wyższe zarobki w większości krajów zachodnich zdecydowanie wpływają na podjęcie decyzji o opuszczeniu ojczyzny. Mimo tego, że polski rynek pracy nieustannie się rozwija, większość społeczeństwa woli podjąć pracę za granicą. Czy praca za granicą się opłaca w 2022 roku?
Praca za granicą - o czym pamiętać?
Aby decyzja o wyjeździe nie okazała się zbyt pochopna, na samym początku należy zastanowić się, czy to naprawdę dobry pomysł. Często bywa tak, że ludzie decydują się na emigrację zarobkową, ponieważ nie są w stanie znaleźć odpowiedniego zatrudnienia w kraju. Zdarza się również, że osoba zgadza się impulsywnie na ofertę pracy poza granicami Polski po odbyciu nieudanej rozmowy kwalifikacyjnej. Należy pamiętać, że świat nie kończy się na jednym niefortunnym spotkaniu z potencjalnym pracodawcą, a zarabianie za granicą nie jest takie łatwe, jak się wydaje.
Przed rozpoczęciem przygotowań do wyjazdu, trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii:
- Nie należy zgadzać się na tak zwany "wyjazd w ciemno" - ofertę pracy za granicą warto dokładnie sprawdzić oraz szczegółowo przeanalizować warunki pracy. Jeśli nikt z członków rodziny czy znajomych nigdy nie słyszał o rzekomej firmie zatrudniającej pracowników z innego kraju, a opis zakładu jest bardzo zagmatwany i niezrozumiały - należy odpuścić.
- Trzeba myśleć pozytywnie - strach nie jest dobrym przewodnikiem, zatem trzeba nawiązywać nowe kontakty i znajomości, nie warto bać się zadawać ważnych pytań lub prowadzić dyskusje na istotne tematy.
- Można skorzystać z pomocy pośredników - profesjonalne agencje pracy zajmują się organizowaniem wyjazdu, zapewnieniem zakwaterowania oraz służą wsparciem podczas załatwiania urzędowych formalności.
Biuro pośrednictwa pracy za granicą
Autoryzowane agencje pracy specjalizują się rekrutacją kandydatów dla zagranicznych przedsiębiorstw. Istnieje bardzo wiele walorów płynących z korzystania z pomocy profesjonalistów. Agencja pośrednictwa pracy zapewnia zatrudnionym przede wszystkim fachowe doradztwo, solidne warunki pracy o atrakcyjnym wynagrodzeniu w oparciu o umowę wraz z wszystkimi świadczeniami. Oprócz tego, aspirujący o zatrudnienie poza granicami Polski, może liczyć na możliwość korzystania z cennych rad koordynatora. Najczęściej tego rodzaju biura oferują także zakwaterowanie nieopodal miejsca pracy.
Praca za granicą - wady i zalety
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych posiada swoje plusy i minusy, podobnie jak każde przedsięwzięcie, wymagające dużych zmian.
Minusy emigracji zarobkowej
Bariera językowa
Obecnie wiele firm za granicą oferuje zatrudnienie bez znajomości języka obcego. Jednak w poszczególnych krajach umiejętność komunikowania się przynajmniej w języku angielskim jest bardzo istotna. Ułatwia to bowiem codzienne funkcjonowanie nie tylko w zakładzie pracy, lecz również podczas zakupów lub w trakcie nieplanowanych sytuacji, gdzie kontakt werbalny może okazać się zbawienny.
Rozłąka z najbliższymi
Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi zdecydowanie utrudnia zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Brak obecności ukochanej osoby dla każdego człowieka jest bardzo trudne. Aby utrzymać kontakt z rodziną, warto korzystać ze znanych komunikatorów tj. Skype, Whatsapp itp.
Problemy ze znalezieniem zakwaterowania
Istotną kwestia podczas planowania rozpoczęcia pracy w innym kraju jest wynajęcie mieszkania w pobliżu zakładu. Znajomość języka w tym przypadku jest naprawdę ważną umiejętnością.
Plusy pracy za granicą
Rozwój osobisty i zdobycie nowego doświadczenia
Za granicą człowiek zazwyczaj ma okazję poznać odmienne techniki pracy w danej dziedzinie (najczęściej w budownictwie), może zdobyć wiele nowych umiejętności i nabyć doświadczenia. Wyjazd w większości przypadków jest bardzo rozwijający, a także zwiększa pewność siebie oraz poprawia komunikatywność i otwartość. Podczas przebywania dłuższy czas w obcym kraju, naturalne jest, że ludzie są w stanie nauczyć się języka urzędowego danego państwa.
Wyższe zarobki
Płaca minimalna w wielu krajach zazwyczaj przewyższa zarobki w Polsce. Dodatkowo, często firmy oferują możliwość pracy w nadgodzinach, co zwiększa miesięczną lub tygodniową pensję. Wielokrotnie również pracownicy dostają premię za umiejętność posługiwania się biegle językiem obcym oraz wysoką frekwencję w pracy.
Poznanie nowych miejsc, tradycji
Znalezienie pracy za granicą to idealna okazja do zwiedzania wielu pięknych zakątków, spektakularnych zabytków. Przebywając poza granicami rodzinnego kraju, można poznać kulturę i tradycje mieszkańców innego państwa.
Możliwość oderwania się od codzienności
Korzyści, które płyną z wyjazdu za granicę to również zapewnienie sobie tak zwanej "czystej karty". Wiele osób wybiera taką alternatywę ze względu na wewnętrzną potrzebę zmiany środowiska, otoczenia. Przebywanie w obcym kraju bez wątpienia sprawi, że człowiek oderwie się od codziennej rutyny.
Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy?
Według Głównego Urzędu Statystycznego około 3 milionów Polaków przebywa na emigracji najczęściej ze względu na otrzymanie ofert pracy o wysokich zarobkach. Mieszkańcy naszego kraju najczęściej wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej z uwagi na szeroki dostęp do rynku pracy. Najwięcej rodaków znajduje się w Niemczech oraz Holandii, a także Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ogromne zapotrzebowanie prezentują takie branże jak budownictwo, hotelarstwo, gastronomia, przemysł itp. Wielka Brytania to państwo, które ceni sobie kwalifikowanych mechaników, inżynierów i finansistów. W Niemczech zaś istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, opiekunek dla osób starszych, Holandia najczęściej oferuje zatrudnienie dla pracowników sezonowych, przeważnie podczas zbiorów sałaty, truskawek. Irlandia zaś ceni sobie specjalistów w dziedzinie medycyny tj. lekarzy, pielęgniarki, a także opiekunów dla dzieci oraz osób starszych. Na pytanie: "Gdzie najlepiej wyjechać" nie ma tak naprawdę poprawnej odpowiedzi. Ludzie różnią się od siebie oraz posiadają odmienne preferencje.
Podsumowanie
Mimo ciągłego rozwoju rynku pracy w Polsce, warto znaleźć pracę za granicą ze względu na multum korzyści, płynących z tego przedsięwzięcia. Zwiedzanie innych krajów to nie tylko niepowtarzalna okazja do oglądania pięknych zabytków, lecz również możliwość pokonania wewnętrznych barier, które najczęściej wstrzymują człowieka przed podjęciem radykalnych zmian. Doświadczenie zdobyte za granicą może również pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery w Polsce.