Oferty pracy za granicą - na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać?

wyjazd za granicę

Chęć rozwoju, idea pracowania poza granicami rodzinnego kraju, poznanie nowych miejsc, odmiennych kultur i przede wszystkim zamiar zarabiania pieniędzy — to jedne z licznych powodów, które wpływają na podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę. Bardzo często zdarza się jednak, że praca nie wygląda tak, jak byliśmy zapewniani. Czy zatem podróż w nieznane w celach zarobkowych jest taka łatwa, jak się wydaje? W jaki sposób dostrzec fałszywych pośredników?

fałszywi pośrednicy

Pierwsze kroki na zagranicznym rynku pracy

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzyskanie informacji na temat danego stanowiska, jest zaczerpnięcie wiedzy od osób, które pracują bądź pracowały w danej firmie. Dzięki temu w łatwy sposób można zweryfikować ofertę pracy. Jednakże jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wyszukać danych o działalności w internecie. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych propozycji, a bardzo chcemy rozwijać swoje umiejętności w innym kraju?

Aby zapewnić sobie uczciwą pracę za granicą, należy dokładnie rozpatrzyć każdą napotkaną ofertę. Warto zatem skorzystać z pomocy sprawdzonych agencji lub pośredników, którzy odpowiednio dobiorą stanowisko do naszych kompetencji i zaproponują uczciwe oferty pracy. Można także przeglądać ogłoszenia we własnym zakresie, jednak należy najpierw solidnie sprawdzić przedsiębiorcę lub agencję, proponującą zatrudnienie.

Treść oferty pracy — na co zwracać uwagę?

W sieci znaleźć można masę ofert pracy za granicą, szczególnie późną wiosną lub początkiem lata, kiedy to wzrasta zapotrzebowanie na sezonowych pracowników. Brak konieczności znania języka, dużo wyższe zarobki niż w Polsce oraz możliwość rozwoju skłaniają nas do zapoznania się z atrakcyjnymi propozycjami pracy. Jednakże warto pamiętać, że nie wszystko, co na pozór wydaje się idealne, jest takie w rzeczywistości.

Oszuści często w ogłoszeniach zamieszczają znikomą ilość informacji o firmie, co sugerować może, że mają coś do ukrycia. Nadzwyczaj szybkie i wysokie wynagrodzenie również powinno wzbudzić czujność osoby poszukującej pracy.

Praca za granicą — weryfikowanie autentyczności firmy

Najszybszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności ogłoszenia jest sprawdzenie informacji dotyczących działalności w internecie. Warto także przeanalizować grupy tematyczne w mediach społecznościowych, przejrzeć komentarze i opinie odnośnie pracodawcy, a także sprawdzić numer NIP firmy oraz adres. Jeśli te czynności okażą się daremne i nie będziemy w stanie znaleźć żadnych informacji o zakładzie, powinniśmy uświadomić sobie, że domniemana oferta pracy może okazać się perfidnym oszustwem.

Najbezpieczniejszą alternatywą znalezienia uczciwej pracy za granicą jest urząd pracy bądź agencje. Niemniej jednak warto mieć na uwadze to, że tego typu firmy pośrednictwa pracy również należy zweryfikować i sprawdzić, czy znajdują się w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia.

weryfikacja autentyczności oferty

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych — co jest ważne?

Jeśli ostatecznie zweryfikujemy i znajdziemy odpowiednią ofertę pracy, przed opuszczeniem kraju warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które mogą okazać się przydatne w razie ewentualnych niepowodzeń:

→ Zapoznaj się z prawami pracownika - na terenie Unii Europejskiej osoby, które zamierzają podjąć pracę w obcym kraju, posiadają taką samą ochronę prawną jak obywatele danego państwa. Oznacza to, że cudzoziemcom przysługuje zasiłek chorobowy, urlop wypoczynkowy, a także z czasem możliwość nabycia emerytury bądź urlopu macierzyńskiego.

→ Sprawdź informacje na temat lokalnych przepisów - przed dotarciem na miejsce, zapoznaj się z kulturą i obyczajami danego kraju. Warto znać ciekawostki, które pomogą nam uniknąć kolizji lub wypadków np. zasady uczestnictwa w ruchu drogowym.

→ Zorientuj się jakie stawki obowiązują w danym państwie - sprawdź ile wynosi minimalna stawka godzinowa i najniższa pensja za wykonaną pracę - pomoże Ci to uniknąć fałszywych pracodawców, którzy często zaniżają wynagrodzenie cudzoziemców.

→ Przed wyjazdem uzgodnij warunki zatrudnienia - dokładnie przeanalizuj umowę i szczegółowo zinterpretuj treść. Jeśli dokument będzie napisany w obcym języku - precyzyjnie przetłumacz jego zawartość.

→ Weź ze sobą niezbędne dokumenty - ważny dokument tymczasowy, ewentualne zezwolenie na pobyt, ubezpieczenie oraz świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe to niezbędny zestaw, który powinien pojawić się w twojej walizce. Warto także zabrać skan polisy ubezpieczeniowej, prawa jazdy lub paszportu.

→ Zabierz odpowiednią ilość pieniędzy - gotówka na tak zwaną “czarną godzinę” jest niezwykle ważna, aby w kryzysowych sytuacjach zapewnić sobie szybki powrót do Polski.

Podsumowanie

Walorów podjęcia decyzji o wyjeździe w celach zarobkowych jest bardzo dużo. Jednakże trzeba pamiętać, że w internecie wręcz roi się od ofert nieuczciwych pracodawców, którzy chcą oszukać i wykorzystać zainteresowane osoby. Szukając pracy poza granicami rodzinnego kraju, należy wnikliwie przeanalizować ofertę, co pozwoli zmniejszyć szanse narażenia się na niebezpieczeństwo.