Wymagania przy pracy za granicą - co warto wiedzieć?

W obecnych czasach coraz więcej Polaków rozważa emigrację w celach zarobkowych. Na rynku pracy codziennie pojawia się wiele atrakcyjnych ofert, idących w parze z wysokimi zarobkami. Z tego względu kandydatów do podjęcia zatrudnienia wcale nie brakuje. Niektóre posady cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że pomiędzy aplikującymi zaczyna pojawiać się konkurencja. Wielu zagranicznych pracodawców zwraca uwagę nie tylko na doświadczenie zawodowe, ale i osobowość potencjalnego pracownika. W tym przypadku ogromne znaczenie mają kompetencje miękkie i twarde. Nie bez znaczenia jest także znajomość języka obcego. Co jeszcze warto wiedzieć o wymaganiach przy pracy za granicą? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Praca za granicą - wymagania

Znajomość języka obcego

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze stresujące przeżycie. W takiej sytuacji może nam towarzyszyć wiele obaw, jak na przykład to, czy odnajdziemy się na danym stanowisku. Sprawa zaczyna się nieco komplikować, gdy w grę wchodzi brak znajomości języka obcego. Choć na rynku możemy natknąć się na oferty, gdzie umiejętność ta nie jest kluczowa, warto znać podstawowe zwroty i wyrażenia. Dzięki temu nie będziemy mieli większych trudności z komunikacją, co pozwoli szybciej zaaklimatyzować się w danym kraju.

Zakłada się, że dwóch na trzech pracodawców zwraca uwagę na to, czy potencjalny pracownik posiada umiejętność porozumiewania się w obowiązującym języku obcym. Wprawdzie punkt ten nie jest obowiązkowy, jednak daje sporą przewagę, szczególnie jeśli ubiegamy się o powszechnie oblegane stanowisko. Osoba, która biegle włada językiem obcym, ma zdecydowanie większą szansę na awans. Nierzadko powierzane są jej również dodatkowo płatne obowiązki. Umożliwia to poszerzenie perspektyw zawodowych i oczywiście lepsze zarobki. Przykładowo, gdy planujemy wyjechać do pracy na produkcję, znajomość języka obcego to predyspozycja do objęcia stanowiska kierowniczego.

hala przemysłowa

Umiejętności miękkie kluczem do sukcesu

Umiejętności miękkie to inaczej zdolności interpersonalne. Mają one bezpośredni związek z osobowością potencjalnego pracownika. Nic dziwnego, że są tak bardzo doceniane przez pracodawców. Do kompetencji miękkich zaliczamy między innymi: komunikatywność, umiejętność organizacji pracy w grupie, solidność, kreatywność, motywację, wysoką kulturę osobistą, punktualność, odporność na stres, umiejętne zarządzanie czasem i wiele innych. Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujemy, warto w swoim CV zawrzeć takie informacje. Dzięki temu zatrudniający zyska poczucie, że ma do czynienia z osobą uczciwą, która będzie zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków.

Poprzez przedstawienie kompetencji miękkich będziemy w stanie udowodnić, że w pełni pasujemy do stanowiska, o jakie się ubiegamy. W pracy fizycznej - przy zbiorach lub na produkcji szczególnie cenione będą: punktualność, motywacja oraz umiejętność pracy zespołowej. To samo tyczy się pracy w branży gastronomicznej, czy hotelarskiej. Z kolei opiekunki osób starszych muszą wykazać się dużymi pokładami cierpliwości, życzliwością oraz zrozumieniem. Aby zwiększyć szanse zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy należy nieco sprecyzować umiejętności miękkie - tak, by były odpowiedzią na konkretną ofertę. Dzięki temu pracodawca zauważy, że nasze CV jest skierowane bezpośrednio do niego, a nie rozsyłane do kilku firm jednocześnie. Z całą pewnością zostanie to docenione.

Kompetencje twarde równie ważne

Umiejętności twarde to takie, które możemy potwierdzić dokumentami - świadectwami, dyplomami czy certyfikatami. Zazwyczaj nabywamy je w trakcie nauki w szkole, na studiach oraz uczestnicząc w różnorakich szkoleniach i kursach. Do najważniejszych kompetencji twardych zaliczamy: posiadanie prawa jazdy, znajomość języka obcego, wiedza specjalistyczna w konkretnej dziedzinie, umiejętność obsługiwania programów komputerowych, elektronarzędzi i innych urządzeń. Kompetencje twarde obowiązkowo powinniśmy zawrzeć w swoim CV, zwłaszcza jeśli mają one jakikolwiek związek ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Zdecydowanie zwiększy to szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej aplikacji oraz wzmocni przewagę nad konkurencją.

W zależności od wykonywanego zawodu kompetencje twarde mogą się nieco różnić. Od budowlańców wymaga się umiejętności obsługiwania urządzeń oraz narzędzi budowlanych, wykonywania fundamentów, tynków, układania podłóg, kafelek i wielu innych czynności budowlano-remontowych. Opiekunowie osób starszych powinni ukończyć odpowiedni kurs, w którym nabędą wiedzę i umiejętności w zakresie pielęgnacji chorych. W przypadku pracy jako spawacz przyda nam się obeznanie z pracą elektromaszyn. Podobnie jest, jeśli chodzi o zatrudnienie na produkcji - tu również bardzo często niezbędna jest umiejętność obsługi konkretnych urządzeń. Tego rodzaju dokumenty zazwyczaj przesyła się agencjom pośrednictwa pracy. Bardzo często wymagane jest ich tłumaczenie.

Praca za granicą a doświadczenie zawodowe

Wiele osób zastanawia się, czy dołączyć do swojego CV wzmiankę o wcześniejszej pracy za granicą, jeśli doświadczenie zawodowe jest naprawdę niewielkie. Jak się okazuje, nawet krótkotrwały pobyt poza granicami kraju ma dla pracodawcy ogromne znaczenie. Bez cienia wątpliwości warto zawrzeć tę informację w swoim podaniu o pracę. Należy jednak zadbać o to, by przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle. Warto wymienić staże, czy szkolenia, w jakich uczestniczyliśmy oraz obowiązki, jakie były przez nas wykonywane w poprzednim miejscu zatrudnienia.

W przypadku niektórych branż, jak np. budowlana, czy opiekuńcza doświadczenie zawodowe jest wręcz obowiązkowe. Brak specjalistycznej wiedzy i umiejętności może znacznie utrudnić zdobycie wymarzonej posady za granicą. Pamiętajmy, że z doświadczenia zawodowego możemy zrobić spory atut, dzięki czemu nasze CV będzie naprawdę wysokiej rangi.

podróż

Inne atuty, których nie może zabraknąć w podaniu o pracę

Dobre CV powinno zawierać również informacje dodatkowe. Choć z pozoru wydają się one błahe i nieistotne, dla pracodawcy mają ogromne znaczenie. Mowa tu przede wszystkim o aspektach, tj. posiadanie prawa jazdy, opanowanie języka obcego, przebyte kursy i szkolenia oraz certyfikaty i dyplomy potwierdzające zdobyte umiejętności. Dzięki tym wiadomościom nasza kandydatura zyska na atrakcyjności i może okazać się przodująca w rosnącej konkurencji.

Podsumowanie

Mimo że na polskim rynku pracy możemy spotkać wiele ciekawych ofert, Polacy i tak decydują się na emigrację. Główną przyczyną wyjazdu za granicę są względy zarobkowe, a co za tym idzie - chęć poszukiwania lepszych standardów życia. Najczęściej podróżują Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii.

Jeszcze przed aplikowaniem warto dowiedzieć się, czy spełniamy wymogi zagranicznych pracodawców. Podstawowym kryterium większości z nich jest umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Sporym atutem są umiejętności miękkie i twarde oraz zawodowe. Podanie o pracę zdecydowanie uatrakcyjnią informacje dodatkowe, jak np. posiadanie prawa jazdy. Poszukując pracy za granicą możemy skorzystać z agencji pośrednictwa pracy lub szukać ofert na własną rękę, jednak pamiętajmy, by zachować szczególną ostrożność i wybierać legalnych pracodawców. W tym celu warto sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.