Plusy i minusy pracy za granicą

praca za granicą

Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych od dawna cieszą się dużą popularnością wśród osób, które w szybki sposób chcą zarobić duże pieniądze. Poznanie innego kraju, obyczajów, nowych ludzi oraz tradycji i kultury to dodatkowe walory, wynikające z możliwości wyjazdu poza granice Polski. Jednak czy jest to takie łatwe, jak się wydaje i czy warto pracować za granicą?

Praca za granicą - o czym warto pamiętać?

Decydując się na wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jesteśmy w stanie poradzić sobie z rozłąką z najbliższymi. Przed opuszczeniem kraju, powinniśmy solidnie sprawdzić ofertę oraz szczegółowo przeanalizować swoją decyzję, porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną, aby poznać ich opinię na ten temat. Jeśli już w stu procentach będziemy pewni, że chcemy rozpocząć pracę w nowym miejscu, rozpoczynając wszystko od nowa, musimy pamiętać o paru ważnych kwestiach:

  • Rozważ skorzystanie z usług agencji - nigdy nie wybieraj się z motyką na słońce i nie jedź do pracy za granicą w ciemno! Agencja pracy zajmuje się wszelkimi formalnościami, potrzebnymi do rozpoczęcia pracy poza granicami ojczyzny, pomaga w kwestii zakwaterowania i transportu oraz - co najważniejsze - dba o korzystne warunki umowy.
  • Zabierz ze sobą gotówkę w określonej walucie - pierwszym wydatkiem, jaki czeka nas po dotarciu na miejsce, to najczęściej zapłata za mieszkanie. Warto pamiętać o tym, że wynagrodzenie otrzymamy dopiero po minimum tygodniu, zatem należy zaopatrzyć się w dostateczną ilość gotówki.
  • Wybierz pracę odpowiednią do swoich predyspozycji - przed zdecydowaniem się na wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, zastanów się, czy będziesz w stanie odpowiednio wypełniać obowiązki. Jeśli czujesz się źle w pracy, która wymaga sporej aktywności fizycznej, nie planuj wyjazdu na tego typu stanowisko itd. Wybieraj zawsze komfortowe rozwiązania, aby się nie forsować.
  • Jeśli posiadasz taką możliwość - jedź z innymi ludźmi! - wyjeżdżając za granicę z partnerem, rodziną czy też ze znajomymi, możesz czuć się pewniej i spokojniej. Posiadanie przy sobie zaufanych osób, które w każdej chwili będą nas wspierać, to niebywały atut podczas odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dzielenie się kosztami zakupów i zakwaterowania, co znacznie zmniejszy twoje wydatki.
  • Przed wyjazdem załatw wszelkie formalności - upewnij się, że posiadasz ważny dokument tożsamości tj. dowód, paszport. Możesz również dodatkowo się ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Warto także pamiętać o założeniu konta walutowego, co zmniejszy koszty związane z przewalutowaniem wynagrodzenia w banku.
  • Myśl pozytywnie - jeśli masz w czymś problem, nie bój się pytać i poprosić o pomoc. Staraj się również być optymistą i nie zrażaj się od razu, gdy coś niekoniecznie pójdzie po Twojej myśli.

Praca za granicą - gdzie najlepiej wyjechać?

Zdarza się, że osoby, które chcą pracować w innym kraju, nie wiedzą dokładnie gdzie wyjechać, aby czuć się dobrze. Przed podjęciem decyzji o zmianie otoczenia, powinniśmy sprawdzić jak najwięcej informacji o danym kraju, jaki klimat odpowiada nam najbardziej oraz czego tak naprawdę oczekujemy od pracodawcy. Wyjeżdżając z kraju, musimy być świadomi tego, że w istocie zaczynamy wszystko od początku. Nowe miejsce, zmiana dotychczasowego otoczenia i przede wszystkim inna rzeczywistość w obcym kraju sprawiają, że warto podszkolić znajomość języka obcego, co ułatwi nam pobyt za granicą. Przed podjęciem pracy poza granicami Polski, musimy przeanalizować wszystkie plusy i minusy tej decyzji, co na pewno nie należy do najprostszych czynności.

Praca za granicą - plusy i minusy

Decyzja dotycząca wyjazdu za granicę nie jest łatwa. Dla jednych jest to konieczność związana z brakiem pracy w Polsce, dla innych zaś to atrakcyjna forma zatrudnienia, dzięki której będziemy w stanie odciąć się od przeszłości i rozpocząć nowe życie oraz poznać nową kulturę i tradycje danego państwa. Jednakże zarabianie na emigracji, jak każde źródło utrzymania - ma swoje wady i zalety.

Zalety pracy za granicą

Oprócz nabycia nowych doświadczeń i możliwości rozwoju zawodowego, za granicą w naturalny sposób uczymy się języka obcego, który pozwoli nam wykazać się większą komunikatywnością, a także daje dużo pewności siebie. Wynagrodzenie w wielu krajach zdecydowanie przewyższa zarobki w Polsce, co w dużym stopniu zachęca pracowników do wyjazdu za granicę. Osoby, które lubią podróżować, mogą się cieszyć poznawaniem nowej kultury, historii kraju oraz tradycji. Praca za granicą łączy bardzo często przyjemne z pożytecznym. Możliwość poznania nowych ludzi to także ogromna zaleta, wynikająca z wyjazdu w celu zarobkowym.

Wady pracy za granicą

Największym minusem podjęcia pracy za granicą jest na pewno rozłąka z rodziną, która dla większości pracowników jest bardzo trudna. Warto jednak skorzystać z nowoczesnych środków przekazu, aby móc kontaktować się z bliskimi poprzez Skype i wiele podobnych komunikatorów. Brak znajomości języka może potęgować samotność, ponieważ brak komunikacji z ludźmi niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Kolejnym minusem, jaki niesie za sobą wyjazd z kraju, jest problem ze znalezieniem zakwaterowania blisko miejsca pracy. Nie zawsze mamy możliwość mieszkania nieopodal firmy, w której będziemy pracować. Zdarza się, że mieszkanie i pracę dzieli wiele kilometrów, wtedy musimy się zdecydować na dojazdy samochodem lub komunikacją miejską, co czasami bywa uciążliwe. Niektórym ludziom bardzo ciężko jest się przystosować do nowych warunków życia. Porzucenie dotychczasowych nawyków może okazać się kłopotliwe.

podróż

Podsumowanie

Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową ze względu na lepiej płatną pracę, która zapewni im doświadczenie i poprawę warunków życiowych. Wyjazd otwiera nam nowe drzwi do rozwijania swoich umiejętności, co nie zawsze jest możliwe na rynku pracy w Polsce. Niemniej jednak, oprócz kuszących zalet, praca za granicą posiada liczne wady i nie każdy będzie w stanie się z nimi uporać.