Jak znaleźć pracę za granicą

poszukiwania pracy w innym kraju - praca za granicą

Masz problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w Polsce? Oferty pracy na miejscu nie są zbyt zachęcające, a perspektywy na przyszłość zdecydowanie nie są dobre? Pomyśl o pracy za granicą. Z początku mogą pojawić się wątpliwości - wyjechać czy zostać? Decyzja o wyjeździe może okazać się najlepszym z możliwych pomysłów. Tylko jak szukać ofert pracy za granicą?

Praca za granicą - plusy

Najczęstszym powodem wyjazdów jest kwestia pieniędzy. Za granicą można zarobić lepiej niż w Polsce, choć wiadomo, zależy to od rodzaju wykonywanej pracy. Nie da się ukryć, że jeśli porównamy ze sobą zarobki za tak samo wykonaną pracę w Polsce i np. Niemczech, Wielkiej Brytanii lub innym kraju - zazwyczaj na miejscu zarobimy mniej.

Oferty pracy zagranicznej - ogrom możliwości

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyjeździe za granicę jest duża ilość zagranicznych ofert pracy. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Elektryk budowlany, ślusarz, stolarz, monter... jest ogrom możliwości i perspektyw na przyszłość.

Praca za granicą to wyższy standard życia

Inne zalety pracy za granicą to między innymi również: wyższy standard życia, system podatkowy korzystniejszy niż w Polsce, czy też bardziej przyjazna publiczna administracja. Często to także niski koszt życia oraz możliwość zachowania równowagi między pracą a codziennym życiem.

Warto też pomyśleć o nowym, tymczasowym miejscu zamieszkania jako o okazji do lepszego poznania świata - w czasie wolnym od pracy można zwiedzać bliższe i dalsze okolice, by do Polski wrócić bogatszym nie tylko o pieniądze, ale też o fantastyczne wspomnienia.

w poszukiwaniu pracy za granicą

Przygotuj plan, zanim zaczniesz szukać pracy

Przed rozpoczęciem poszukiwań zagranicznych ofert, koniecznie zadaj sobie kilka pytań. Zastanów się, jakie kraje bierzesz pod uwagę. Być może z jakiegoś powodu nie masz ochoty podejmować pracy w niektórych państwach - wszystko najlepiej zanotować już na wstępie.

Zagraniczny rynek pracy a znajomość języka

Pomyśl, czy dasz radę swobodnie komunikować się w języku obowiązującym w danym miejscu? Być może płynnie mówisz po angielsku - jest to język międzynarodowy, więc warto go znać, choć jego znajomość wcale nie jest gwarancją dogadania się ze wszystkimi w obcym kraju.

Praca tymczasowa czy na dłużej?

Warto także wcześniej określić na jak długo szukać pracy, by wiedzieć, czy zainteresować się ofertami pracy tymczasowej, czy może rozglądać się za czymś na dłużej w swoim zawodzie. Kolejną kwestią są znajomi - warto sprawdzić, czy w wybranym przez siebie kraju masz kolegów, w towarzystwie na pewno będzie ci raźniej. Pamiętaj też o oszacowaniu, jak dużo potrzeba ci oszczędności na start. Bez tego ani rusz.

praca za granicą, znalezienie pracy

Biuro Pośrednictwa Pracy - szukanie pracy poprzez agencje

Agencje pośredniczą w znalezieniu pracy za granicą, dzięki czemu w znacznym stopniu ułatwiają poszukiwanie tym aktywnie szukającym. Przedstawiciele agencji dokładają wszelkich starań, by wyszukać pracę z dobrymi warunkami nie tylko płacowymi, ale też socjalnymi.

Dlaczego warto?

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług agencji, możemy mieć pewność, że czeka na nas sprawdzona praca w rzetelnej firmie, z zagraniczną umową o pracę, atrakcyjnym wynagrodzeniem, zakwaterowaniem oraz polskim koordynatorem.

Co trzeba zrobić, by znaleźć pracę za granicą przez agencję?

Wystarczy wejść na jej stronę internetową i zrobić przegląd aktualnych ofert. Jeżeli któraś wyda się interesująca i dopasowana, należy wybrać opcję "Aplikuj".

Następnym krokiem jest wypełnienie formularza. Należy zawrzeć w nim swoje dane i wszystkie inne wymagane informacje. Dzięki temu kandydatura zostaje przesłana do agencji, której przedstawiciele kontaktują się później z kandydatami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jeszcze na etapie aplikowania - można śmiało zadawać pytania pracownikom agencji.

wyjazd do pracy zagranicznej

EURES - sieć z ofertami pracy

Jeżeli na polskim rynku pracy nie ma żadnej satysfakcjonującej oferty, sprawdź sieć EURES. Znajdziesz tam ogłoszenia o pracę w krajach Unii Europejskiej. Każda z ofert jest zweryfikowana. Aplikować można poprzez przesłanie swojego CV. Co więcej, za pomocą tego portalu można umieścić publiczne informacje o sobie, tak, by praca "sama mogła cię znaleźć".

LinkedIn

Jest to jeden z najpopularniejszych międzynarodowych portali społecznościowych, który założony został po to, by nawiązywanie kontaktów zawodowo-biznesowych było prostsze. Pracodawcy oraz rekruterzy szukają tam potencjalnych kandydatów na pracowników.

Dobrze poszerzać swoją sieć kontaktów, mieć zaktualizowany profil z dokładnym opisem wszystkich poprzednich stanowisk, z wykształceniem itd. Warto samemu wychodzić z inicjatywą, a gdy to rekruter pisze do nas - odpowiadać miło nawet, gdy w chwili obecnej nie jesteśmy zainteresowani daną ofertą. Zawsze warto pozostać w kontakcie na przyszłość.

LinkedIn - portal dla pracowników i pracodawców

W Internecie znajdziesz wiele możliwości zatrudnienia za granicą...

... a konkretnie, na portalach społecznościowych i stronach internetowych. Agencje pracy, EURES czy LinkedIn to tylko kilka z wielu opcji. Kolejnym przykładem fajnego miejsca do poszukiwania zagranicznej pracy jest portal OLX, który dawniej nosił nazwę "tablica.pl". Można znaleźć tam specjalną zakładkę dla osób zainteresowanych wyjazdem z Polski w celach zarobkowych.

Z portalem "Pracuj w Unii" możesz więcej

Następną propozycją jest portal Pracuj w Unii - świetny dla Polaków, którzy decydują się na wyjazd za granicę, ponieważ mogą dzięki niemu przeglądać oferty z trzydziestu sześciu krajów Europy. Obawiasz się, że nie znasz języka wystarczająco dobrze? Żaden problem! Na osoby bez znajomości języka czeka ponad dwanaście tysięcy ogłoszeń.

Grupy osób (na Facebooku) pracujących za granicą

Nie zapominajmy też o Facebooku, a właściwie o facebookowych grupach, które zrzeszają Polaków pracujących w różnych krajach. Możemy znaleźć tam sporo informacji na temat warunków zatrudnienia w konkretnych miejscach. Dowiemy się, czy warto wyjechać, jak przygotować się do wyjazdu, jakich dokumentów potrzeba itd.

zagraniczne oferty w Internecie - różne możliwości zatrudnienia

Podsumowanie

Praca za granicą niesie ze sobą wiele korzyści. Możesz zarobić więcej pieniędzy, zobaczyć inny kraj i po godzinach zwiedzić każde miejsce, które cię interesuje. Najczęściej ludzie chcą wyjechać, by pracować intensywnie przez określony czas, dorobić się i wrócić do ojczyzny.

By znaleźć pracę, takie osoby mogą aplikować przez agencję, co jest jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych opcji, jednak niejedyną. Mogą także korzystać z różnych portali, takich jak LinkedIn, EURES, Pracuj w Unii, a nawet Facebook. W każdym z tych miejsc w sieci znajdują się informacje o najnowszych ofertach - wejdź, przeczytaj i wybierz najlepszą dla siebie.